Apie sąjungą    Naujienos    Renginiai    Veikla    Fotogalerija    Kontaktai    Nuorodos    Amatai Vilkaviškio rajone
SĄJUNGOS NARIAI


Ar laukiate vasaros švenčių savo ir aplinkiuose miesteliuose?

Taip, puiki proga pabendrauti ir pasilinksminti
Taip, nes vyksta nemokami koncertai
Taip, bet ne visada turiu laiko sudalyvauti
Ne, tai laiko švaistymas
Ne, geriau apsilankyti teatre ar pakeliauti
Daugiau informacijos
Bartninkų seniūnijaBartninkų seniūnija yra pietinėje Vilkaviškio rajono dalyje, ribojasi su Šeimenos, Keturvalakių, Gražiškių, Pajevonio seniūnijomis ir Kalvarijos savivaldybe. Teritorijos plotas 12846 ha. Piliakalnių piliakalnis – vienas gražiausių Sūduvos krašte. Tai buvusi V-XII a. gyvenvietė ir pilis su priešpiliu. Manoma, kad čia buvo kunigaikščio Margirio pilis. Dabar piliakalnis pritaikytas turizmui - įrengta aikštelė, laužavietė, lankymo takai.

Vinkšnupių kaime iki dabar išlikęs dvaras ir vienos didžiausių Lietuvoje totorių kapinės. Pasakojama, kad 1232 m. į Lietuvą buvo perkelta daug totorių, kaip padėką už pagalbą, jie gavo Vinkšnupių dvarą su apylinkėmis. XIX a. dvaro savininkas pastatė kapinėse medinę mečetę. Dabar mečetės nebėra, tačiau likę kapinės su keliais šimtais antkapių. Ant paminklinių akmenų dar galima įskaityti kai kuriuos įrašus.

Dr. J. Basanavičiaus gimtuosiuose Ožkabaliuose atstatyta Basanavičių sodyba, gyvenamajame name įrengta memorialinė ekspozicija. J. Basanavičius – vienas žymiausių nepriklausomos Lietuvos kūrėjų, vadinamas Tautos patriarchu, 1918 m. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, laikraščio „Aušra“ leidėjas, kultūros istorikas, gydytojas. Čia vyksta įvairios parodos, renginiai, galima užsisakyti edukacines programas arba ramiai pasivaikščioti po ąžuolyną. 1989 m. pavasarį šalia gimtosios J. Basanavičiaus sodybos buvo pradėtas sodinti Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas. Ąžuoliukai išreiškia pagarbą mūsų protėviams, kurie, kaip ąžuolai tvirtai įleidę šaknis į gimtąją žemę, atsilaikė prieš okupantus, privertė grąžinti lietuvišką raštą. Šiuo metu giraitė užima apie 40 ha ploto.

Šv. Petro ir Povilo bažnyčios griuvėsiai – bažnyčia iš akmenų mūro pastatyta 1790 m., 1944 m. ji buvo labai apgriauta, bet ypatinga aura išlikusi iki šių dienų. 

Edukacinės programos Jono Basanavičiaus gimtinėje:

Pro vaikystės langą.

Programos metu moksleiviai supažindinami su muziejuje esančiomis etnografinėmis ekspozicijomis, valstiečių namų apyvokos daiktais ir darbo įrankiais, išklauso pasakojimą apie Jono Basanavičiaus vaikystę, santykius su šeimos nariais, jam nutikusius nuotykius, linksmas ir įdomias istorijas, kurias jam pasakojo tėvas. Programos pabaigoje dalyviams pateikiama kūrybinė užduotis – ant duoto popieriaus lapo nupiešti tai, ką Jonas Basanavičius galėjo matyti pro savo vaikystės namų langą.

Kai žemę šildo ąžuolai.

Ekskursijos metu po Lietuvos Tautinio Atgimimo Ąžuolyną lankytojai sužino jo sodinimo istoriją, susipažįsta su ąžuolyne esančiomis giraitėmis, vardiniais ąžuolais. Išgirsta pasakojimus apie ąžuolų rūšis, jų sodinimą, naudą, ąžuolo vaizdavimą lietuvių liaudies tautosakinėje, etnografinėje ir mitologinėje medžiagoje. Po pasivaikščiojimo siūlomos praktinės užduotys: viktorina-žinių patikrinimas (užduodami klausimai apie tai, ką jie išgirdo užsiėmimo metu), taip pat visi norintys gali pasigaminti įvairių darbelių iš ąžuolyne surinktų ąžuolų lapų ir gilių, pasiklausyti dainų apie šį medį. Skanaujama gilių kava.

Vargo mokykla.

Pamoka–vaidinimas suvalkietiškoje stuboje. Pamokos metu inscenizuojama autentiška XIX amžiaus slaptosios lietuviškos mokyklos dvasia. Supažindinama su draustąja literatūra, daraktorinių mokyklų mokymo priemonėmis. Žvakių šviesoje rašyti mokomasi „grifelinėje“ lentelėje, skaitoma maldaknygė, iš kurios rašto mokėsi Jonas Basanavičius.

„Keptuvėj čirška, burnoj tirpsta...”

Šios edukacinės programos metu dalyviai supažindinami su XIX – XX a. sandūros valstiečių maisto gaminimo ypatumais, prietarais, tradicijomis ir folkloru. Dalyviai taip pat gali parodyti savo gudrumą atpažindami įvairius grūdus bei buities rakandus. Sužinoma, iš ko maišomas „blendinys“ ir ką simbolizuoja blynas. Didelėje keptuvėje kepami blynai ir ragaujami su įvairiais dažiniais. Blynus reikia valgyti, o ne kalbėti apie juos. Tai faktas kaip blynas!

Krikštynos.

Edukacinio užsiėmimo metu krikštynų dalyviai sužino senuosius šios šeimos šventės papročius. Senojoje suvalkiečio sodyboje svečiai patys tampa tradicinių krikštynų dalyviais spėjančiais būsimą naujo savo šeimos nario gyvenimą, besiaiškinantys jo vardo reikšmę, išbandantys krikšto tėvus, primenantys jų pareigas. Programoje dalyvauja etnografinis ansamblis, kuris visus supažindina su Suvalkijos regionui būdingu krikštynų folkloru.

Suvalkietiška veseilia.

Programos metu jaunavedžiai supažindinami su senųjų suvalkietiškų vestuvių papročiais bei patys patiria to laikmečio vestuvininkų „išbandymus“. Jie tikrina vienas kito sumanumą ir išradingumą, meilės karštumą, išsiaiškina, kokia ateitis jų laukia. Programoje gali dalyvauti etnografinis ansamblis.

Mergvakaris.

Edukacinės programos metu būsima nuotaka supažindinama su pradinio senųjų vestuvių etapo – vakarynų papročiais. Programos pradžioje vyksta vyriausios pamergės rinkimai. Vėliau nuotaka atsisveikina su rūtų darželiu, pinamas rūtų vainikėlis, ji apdainuojama, apdovanojama, pašokdinama. Aiškinamasi, kaip ji turi elgtis savo vestuvių metu, kad santuokinis gyvenimas būtų ne tik sėkmingas, bet ir laimingas. Mergvakaris baigiasi naujos būsimos nuotakos išrinkimu. Programoje gali dalyvauti etnografinis ansamblis.

Tas velykaičio gražumėlis 

Edukacinė popietė skirta gavėnios laikotarpio, Velykų ir Atvelykio papročiams pristatyti. Jos dalyviai supažindinami su natūraliais kiaušinių dažymo būdais, dažniausiai dažymui naudotais augalais. Aptariama velykaičių spalvų bei raštų simbolika. Įgytas žinias dalyviai išmėgina praktiškai. Susirinkusieji sužino, kokią paskirtį šventės metu atliko Velykų eglutė, kuo svarbi Velykų bobutė. Su mažaisiais popietės dalyviais žaidžiami velykiniai žaidimai, einami rateliai, kiaušiniaujama.

Per pora Gavėnios savaičių Jono Basanavičiaus gimtinėje jau numarginta virš septynių šimtų velykaičių.

Programą dar galima užsisakyti iki Atvelykio – balandžio 18 dienos. 


Kontaktai:
Vilkaviškio rajono kaimo
bendruomenių sąjunga
J. Basanavičiaus a.7,
LT-70101 Vilkaviškis
Tel:. (8 615) 75907